MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: blog

Yüzme Ne Kadar Kalori Yaktırır? Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor!

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Her insanın kalori alımı yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına bağlı olarak farklılık gösterir. Popüler bir spor olan yüzmenin kalori alımı üzerinde etkisi olabilir. Bu makale tüm bu sorulara cevap verecektir.

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Yüzme hızlı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olur. Yüzme dizler, sırt ve diğer hassas bölgeler için tamamen güvenlidir. Her yaştan insan yüzebilir.

Kalori tüketimini belirleyen faktörlerden bahsederek başlayalım. Buna ortalama değerlere bakarak cevap vereceğiz. Herhangi bir sporda, fazla kilolu olduğunuzda daha fazla kalori yakarsınız. Metabolizma, diğer tüm sporlarda olduğu gibi yüzmede de çok önemlidir. Bir kişinin metabolizmasını tahmin etmek zordur. Bir kişinin ortalama ağırlığının 70 kilogram olduğu varsayımına dayanarak genelleme yapabiliriz.

 • 59 kilogramlık bir kişinin bir saatte kaç kalori yakacağı sorulduğunda, cevap yüzme hızına bağlıdır.
 • 70 kilogram ağırlığındaki bir kişi bir saatte 740 kaloriye kadar yakabilir.
 • Eğer 70 kg veya daha ağır bir kişinin yarım saatlik bir yüzmede kaç kalori yakacağını sorarsanız, cevap yüzme hızınıza bağlı olarak 240-370 arasında değişebilir.

Kalori hesaplamak için aynı kriterleri kullandığımızda, 500m veya 1km yüzmek için kaç kalori gerektiğini sorduğumuzda benzer sonuçlar elde ederiz.

 • 70 kg ağırlığındaki bir yetişkin 500 metre serbest stil yüzerken 300-500 kalori yakar.
 • 1 km yüzmek hızınıza bağlı olarak 500-700 kalori kaybına neden olabilir.

Yüzmek Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Yüzme, kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Yüzme herkes için harikadır ve aynı anda birçok kası çalıştırır. Birçok insan arasında popülerdir. Bu spor çok popüler olduğu için, temiz su veya yüzme havuzları olan alanlar bulmak zordur. Ancak, bu spor popülerlik kazandığından beri, rahat havuzları olan birçok yer var. Deniz, olimpik yüzme havuzları ve açık havuzlar da seçenekler arasındadır.

Suda herhangi bir egzersiz yaparak kilo verebilirsiniz. Suyun artan direnci sizi daha fazla çalışmaya zorlayarak yağ-kalori yakımına neden olur.

Yüzerken yakılan kalorileri soran kişiler genellikle yüzmeyi içeren bir egzersiz programı aramaktadır. Yüzme, kilo vermek için tek seçenek değildir. Düzenli diyet ve yüzme birlikte daha hızlı ve daha sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yüzme yoluyla kilo vermenin diğer yöntemleri bilinmeli ve kullanılmalıdır.

 • Örneğin, yüzme süresi 30 dakikadan az olmamalıdır. Bunun nedeni, vücudun uygun sıcaklığa ulaşması ve kasların harekete geçmesi için belirli bir sürenin gerekli olmasıdır.
 • Herhangi bir spora başlamadan önce, ısınma egzersizleri yapmak çok önemlidir. Egzersizler yüzmeyi çok daha eğlenceli hale getirecektir. Kulaçlara yavaşça başlayın ve ardından hızla hızlanın.
 • Yüzerken mümkün olduğunca çok teknik kullanın. Bu, vücudunuzun farklı bölgelerini çalıştırdığı için aynı miktarda yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.
 • Biraz kilo vermek istiyorsanız, çoğu uzman haftada sadece bir kez yüzmenin her gün yüzmekten daha etkili olacağını söylüyor. Bir gün dinlenme içeren bir yüzme programını takip ederek kilo verebilirsiniz.

Yüzmenin bazı faydaları nelerdir?

 • Düzenli yüzmek kardiyovasküler sisteminiz için faydalı olabilir. Düzenli yüzenlerin koroner arter hastalığı veya kalp krizi geçirme olasılığı daha düşüktür.
 • Yüzme kasları ve iskelet sistemini esnetebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, “yüzücü fiziği” kas dokusu ve yağın eşit olarak dağıldığı bir fiziktir.
 • Yüzmede diğer sporlara göre %85 daha az yaralanma görülür. Yüzme, doktorların eklem ve kas sorunları olan kişiler için önerdiği tek spordur.
 • Kilosu veya yaşı ne olursa olsun herkes yüzmenin keyfini çıkarabilir. Yaşı, kilosu veya cinsiyeti ne olursa olsun herkes yüzmenin keyfini çıkarabilir.
 • Yüzme sinir sistemine iyi gelir. Yüzmenin zihin üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Suya girip endorfin salgılayarak günlük stresten kaçabilirsiniz.
 • Düzenli yüzenler içki ve sigara alışkanlıklarını azaltır.
 • Solunum hızını, sağlığını iyileştirir. Astımı olan yüzücüler zamanla daha rahat nefes alabilir.
 • İnsüline daha duyarlı olan dokular diyabet riskini azaltır.

Basit yüzme teknikleri nelerdir?

 • Enjoy Free Shipping Yüzme Bu, yüzmek için en hızlı tekniktir. Sol ve sağ kol başın üzerinden ve öne doğru uzatılarak su yukarı çekilir. Ayaklar da suya girip çıkabilir.
 • Sırtüstü Serbest stilin tersi sırtüstü yüzmedir. Kollarınızın ve bacaklarınızın pozisyonunun serbest stilin tam tersi olduğunu unutmamak önemlidir. Baş her zaman su yüzeyinin üzerinde kalır ve nefes alma sorunlarını önler.
 • Kelebek Yöntemi Çok fazla enerji gerektiren bir yöntemdir. Düzenli yapıldığında hızlı bir şekilde kalori yaktırır. Statik bir pozisyon olmayan kelebek yüzmede vücut sürekli hareket halindedir. Ayaklar birbirine yakındır ve yukarı aşağı hareket eder. Bu stil, belde çok fazla hareket ile karakterizedir.
 • Kurbağalama, yavaş yüzmeyi sevenler için mükemmeldir. Adından da anlaşılacağı gibi, kurbağalarınkine benzer bir yüzme tekniğidir. Sırtın, kolların ve bacakların yanlara doğru açıldığı bir yüzme tekniğidir. Kurbağalama, hem ellerin hem de ayakların dairesel hareketler yaptığı bir su tekniğidir.

Yüzücüler için sağlıklı ipuçları

 • Yüzmeye karar vermeden önce denizi iyice araştırmak çok önemlidir. Suyun derinliğini ve canlıların tehlikeli olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Okyanusta yüzmek için mavi bayraklı plajları tercih edin. Bunlar kapsamlı bir şekilde test edilmiş ve güvenli kabul edilmiştir.
 • Cankurtaranı olan plajları seçerek kramplardan kaçının. Tekneden güvenli bir şekilde inebileceksiniz. Sığ sularla ilgili hiçbir uyarı işaretinin olmadığı yerlerde yüzmek tehlikeli olabilir.
 • Dibin net olarak görünmediği bulanık sulara dalmaktan kaçının. Bazı kayalar güneş ışığında görünmeyecektir. Benzer olayların yaşanması muhtemel yerlerde yüzmeden önce güvenlik önlemleri alınmalıdır.
 • Yüzmek en iyi belirli bir derinlikteki havuzda yapılır. Havuzun dezenfekte edildiğini doğrulayın. Hijyenik olmayan havuzlar vücudunuz için zararlı olabilir.
 • Sarhoşken yüzmek de tavsiye edilmez. Alkol, gerginlik ve özgüven kaybı nedeniyle kazalara yol açabilir.

1 kilogram kaç kaloridir?

Bir saatlik yürüyüş kaç kalori yaktırır? Beni zayıflatır mı? Faydaları nelerdir?

İp atlamak kaç kalori yaktırır? Kilo vermenize yardımcı olur mu olmaz mı? Hangi kasları çalıştırır?

Bisiklete binmek kilo verdirir mi? Hangi kaslar çalışır?

Merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır? Faydaları nelerdir? Kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

Bizi Instagram’da takip edin: 5 milyondan fazla kişi Youtube kanalımız Videolarımızı web’de nerede bulabilirim?

Ayrıca 850.000 ile daha fazlasını elde edebilirsiniz En sevdiğiniz tarifler her zaman yanınızda. 000.000’den fazla indirildi. Şimdi indirin.

Okuyucuların Dikkatine

Web sitemizde kalori, besinler ve gıdalardaki kaloriler hakkındaki tüm sorularınızın yanıtları bulunmaktadır.
Kategorilere göre kaloriler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her kategorideki kaloriler
her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu
Atıştırmalık yiyeceklerin ağırlığı, boyutu ve miktarı hakkında bilgiler.
Aşağıdaki kalori ve beslenme bilgileri kilo vermeye çalışan okuyucular için faydalı olabilir.
Ürünlerin kilo verme, alma veya diyet üzerindeki etkileri
Özel olarak derlenmiş menüler için tarifler. Makale
Bir yayın zaman içinde geçerliliğini ve değerini yitirebilir.
Beslenme ve kalori hakkında en doğru bilgi için bilimsel bir hesap makinesi kullanın.
Beslenme veya kendi sağlığınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bir beslenme uzmanına danışın.

Ayrıca bak:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş nedir? Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş kaçtır? Bu sorular sıkça tartışılmaktadır. Antreman.NET olarak…

12 Haziran 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir sporcu olmak veya vücutlarını şekillendirmek…

12 Haziran 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcunun Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Egzersiz ve sağlıklı beslenmenin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Sadece egzersiz yaparak veya iyi beslenerek daha sıkı ve…

12 Haziran 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel Eğitim, spor eğitmenlerinin her birey için özelleştirilmiş egzersiz programları oluşturması ve bunları…

12 Haziran 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Enstrümantal Pilates tüm vücut için güçlü bir egzersizdir. Enstrümantal Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir. Bir reformer ile yapılır. Aletli…

11 Haziran 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcular öğünlerini sağlıklı karbonhidratlar ve proteinler üzerine kurmalıdır. Kırmızı et, kümes hayvanları, hindi ve…

11 Haziran 2023