MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: blog

Terlemek Kilo Verdirir mi? – Kompanion

Terleme kilo kaybına neden olmaz. Kilo kaybı, vücut mineralleri ve suyu dışarı attığında meydana gelir. Kilo kaybı birkaç gün içinde geri dönecektir. Kısa süreli kilo dalgalanmalarının çoğu su ve minerallerden kaynaklanır. Aşırı terleme kilo kaybına yol açmaz.

Egzersiz sırasında terlemek kilo kaybına neden olur mu? Sıcakta terlemek kilo kaybına neden olur mu? Sıcakta terlemek daha fazla kilo vermenizi sağlar mı? Bu, kilo vermek isteyen kişiler tarafından sorulan yaygın bir sorudur. Bu makale cevapları bulmanıza yardımcı olacaktır.

Neden terliyoruz?

Terleme normal ve sağlıklı olabilir. Bezler düzgün çalıştığında terleme sağlıklıdır.

Ter çoğunlukla sudur ve birincil işlevi yüksek vücut sıcaklıklarını düşürmektir. Ter buharlaştıkça vücut ısısı doğal olarak düşer.

Egzersiz yaptığımızda, kasların çalışması nedeniyle vücut sıcaklığımız yükselir.

Terleme kas hareketi gerektirmez. Terleme nemli ve sıcak koşullarda meydana gelir. Amaç vücut ısınızı düzenlemektir.

Terlemek neden kilo vermeye yardımcı olmaz?

Terleme vücudunuzdaki mineralleri ve nemi uzaklaştırır. Bu, vücudunuzun iç sıcaklığını koruma yoludur.

Her terleme kalıcı kilo kaybına yol açmaz. Sadece ısınmak için terlerseniz (örneğin çok sıcak bir ortamda otururken veya saunada), biraz su içtikten ve yemek yedikten sonra kilonuzu geri alırsınız. Ne kadar karbonhidrat yediğinize bağlı olarak kilo alabilir veya kaybedebilirsiniz.

Terleyerek kalori yakamaz veya kilo veremezsiniz.

Egzersiz sırasında terlemek kalori yaktırabilir mi?

Sıkı bir antrenmandan sonra yüzü kızarmış, terli bir takım elbise giymiş bir insan hayal edin. Terlemenin her zaman daha fazla kilo vereceğiniz anlamına gelmediğini bilmek önemlidir.

Her insan kendine özgüdür. Bazı insanlar daha doğal terler çünkü salgı bezleri daha aktiftir.

Yakılan kalori terleme ile doğru orantılı değildir. Daha fazla terleyen kişilerin daha az kalori yaktığını söylemek de yanlıştır.

Kilo vermek istiyorsanız egzersiz yapmak mantıklı mı?

Terlemeden de kilo verebilirsiniz. Kilo vermek için kalori fazlalığına sahip olmanız gerekir. Daha az kalori tüketerek veya kalori yakıcı egzersizler yaparak kalori fazlası yaratabilirsiniz. Bu aktivitelerin sizi terletmesine gerek yoktur.

Terlediğinizde ne kadar kilo kaybedersiniz?

Terleyerek verebileceğiniz kilo miktarı mineral bileşiminize ve tükettiğiniz karbonhidrat miktarına bağlıdır.

Terlemenin nedenleri nelerdir ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Terleme miktarı, salgı bezlerinizin faaliyet düzeyi dışındaki faktörlerden etkilenebilir:

  • Vücut Boyutu Soğutulacak yüzey alanı ne kadar büyükse, vücut boyutu da o kadar büyük olur.
  • Yaş: Yaşlandıkça vücut ısıya karşı daha az toleranslı hale gelebilir. Terleme seviyeleri yaşla birlikte değişebilir.
  • Kas kütlesi: Kas kütlesi yağdan daha fazla vücut ısısı üretir. Aynı kiloda ancak farklı kas kütlesine sahip iki kişi, vücutta üretilen ısı nedeniyle daha fazla terler.
  • Sağlık Durumu: Terlemeyi etkileyebilecek diğer faktörler arasında hormonlar, grip, anksiyete veya diğer sağlık sorunları yer alır.

Nasıl daha fazla kalori yakabilirim?

Daha fazla kalori yakmak ve kilo vermek istiyorsanız, egzersizlerinizin yoğunluğunu ve sıklığını artırmanız gerekir. Daha yoğun, kalori yakıcı egzersizler yaparsanız, kilo kaybınız daha hızlı olacaktır.

Aşırı terlemeye neden olmayan egzersizler yine de kalori yakmanıza yardımcı olur. Yüzme, ağırlık kaldırma veya soğuk kış havasında egzersiz yapma gibi egzersizler yaparsanız terlemezsiniz. Ancak yine de kalori yakarsınız.

Sağlıklı yetişkinlerin haftada beş gün, günde 30 dakika egzersiz yapmaları önerilir. Hızlı tempolu yürüyüş, koşu, ağırlık kaldırma ve vücut ağırlığı egzersizleri kaslarınızı güçlendirmek için harikadır.

Fitness KompanionTüm fitness seviyeleri için kardiyo egzersizlerinin yanı sıra vücudunuzun her bölgesini hedefleyen vücut ağırlığı egzersizleri de bulabilirsiniz. Ayrıca şunları da bulabilirsiniz aralıklı oruç Kolayca bir enerji açığı yaratabilirsiniz.

Sonuç olarak

Terlemek her zaman kilo verdiğiniz ve kalori yaktığınız anlamına gelmez. Terlemek yağ yakıcı değildir. Terleme zindelik göstergesi değildir.

Kilo vermek için daha fazla terlemek yerine, yoğunluğunuzu artırmalısınız.

Ayrıca bak:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş nedir? Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş kaçtır? Bu sorular sıkça tartışılmaktadır. Antreman.NET olarak…

12 Haziran 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir sporcu olmak veya vücutlarını şekillendirmek…

12 Haziran 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcunun Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Egzersiz ve sağlıklı beslenmenin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Sadece egzersiz yaparak veya iyi beslenerek daha sıkı ve…

12 Haziran 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel Eğitim, spor eğitmenlerinin her birey için özelleştirilmiş egzersiz programları oluşturması ve bunları…

12 Haziran 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Enstrümantal Pilates tüm vücut için güçlü bir egzersizdir. Enstrümantal Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir. Bir reformer ile yapılır. Aletli…

11 Haziran 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcular öğünlerini sağlıklı karbonhidratlar ve proteinler üzerine kurmalıdır. Kırmızı et, kümes hayvanları, hindi ve…

11 Haziran 2023