MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: blog

Masa Tenisi Nasıl Oynanır? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Masa tenisi Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerdir. Oyun bir top ve raketin yanı sıra bir masa ile de oynanabilir. Oyun 19. yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de icat edilmiş ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmıştır. Spor, selüloit kaplı bir top ve tefe benzeyen raketlerle oynanır.

Raketin topa vurduğunda çıkardığı ses, ona adını veren şeydir. 1920 yılında, bir masa tenisi birliği veya federasyonu oluşturmak için yapılan birkaç başarısız girişimden sonra, Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) kuruldu. Bu organizasyonda 110’dan fazla ülke federasyonu temsil edildi.

Masa Tenisi Ekipmanları

Hangi masa tenisi ekipmanlarına ihtiyacımız var?

Masa Tenisi Masası

Masa genellikle açık yeşil veya yeşildir. Masa 274 cm uzunluğunda ve 152 cm genişliğindedir. Masa yüksekliği 76 cm’dir. Masa tenisinde sporcuların rahatça yarışabilmesi için her masanın en az altı metre genişliğinde ve on iki metre uzunluğunda olması gerekir. Ortadaki enine ağın yüksekliği 15 ile 25 milimetre arasında olmalıdır. Bunun için kullanılan terim ağdır.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi toplarının yapımında selüloit veya benzeri plastikler kullanılır. Toplar beyaz veya turuncu renkte olabilir. Masa tenisi topu 40 milimetre çapındadır ve küre şeklindedir. Bir masa tenisi topunun ağırlığı 2,7 gramdır.

Masa Tenisi Raketi

Raketin en az yüzde 85’i ahşaptan yapılmıştır. Ahşap raketlerin genellikle kauçuk veya plastik bir yüzeyi vardır. Raketin topla temas eden kısmı düz, sağlam ve çıkıntısız olmalıdır. Raketin toplarla temas eden kauçuk yüzeyi ya süngersiz, tırtıklı, kalınlığı 2 mm’yi geçmeyen yapışkan bir kauçukla ya da içten veya dıştan tırtıklı, ancak kalınlığı 4 mm’yi geçmeyen yapışkan bir sandviç kauçukla kaplanmalıdır.

Masa Tenisi Kuralları Nelerdir? Masa Tenisi Nedir?

Top oyun alanı içinde kalmalıdır. Düşmemelidir. Maç bir servis ile başlar. Kararlaştırıldığı gibi üçlü veya beşli setlere bölünür. Topu rakibin sahasına göndermeden önce, oyuncu kendi sahasında en az bir kez topa vurmalıdır. Bu kuralı ihlal eden oyuncu bir sayı ile cezalandırılır. Her sayıdan sonra oyunu yeniden başlatmak için yeni bir servis atılır. Servis atan oyuncu her beş toplam puanda bir değiştirilmelidir. Set, oyuncu toplam 21 sayıya ulaştığında kazanılır. Skor 20-20’de berabere ise servis her sayıda değişecektir. En çok sayı alan oyuncu kazanır. Oyuncular avuç içlerini açık tutarak raketleri ile topa vurarak servis atarlar. Servis sırasında top sadece rakip takımın sahasına sekebilir.

Masa Tenisi Çiftler Maçı

Masanın her iki tarafında iki oyuncunun bulunduğu bir “çiftler” oyununda (her iki tarafta iki oyuncu), soldaki oyuncu her zaman servis atar. Servis atan oyuncu topu çapraz olarak diğer tarafa atar. Her iki partner de dönüşümlü olarak servis atar.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli Topun oyunda olduğu bir süre.
 • Servis atmak için kaldırılmamış olsa bile top oyunda kalır. Servis atıldıktan sonra, bir sayı alınana veya ralli sırasında bir “let” çağrısı yapılana kadar top oyunda kalır.
 • Let: Sonuç alınamayan bir ralli
 • Bir sayımla A noktası rallisi
 • Raket Eli: Raketi tutan el.
 • Serbest el: Raketi tutmayan el. Serbest kol, serbest elin kol kısmıdır.
 • Oyuncu raketi tutmak için elinin tamamını veya sadece bir kısmını kullanabilir.
 • Top, rakibin sahasından çıkmadan veya sahasına girmeden önce rakibin giydiği kıyafetlere veya diğer eşyalara temas ettiğinde engellenir.
 • Bir rallide servis atan oyuncu genellikle topa ilk vuran oyuncudur.
 • Geri dönen oyuncu genellikle bir rallide topa vuran ikinci oyuncudur.
 • Maç hakem tarafından kontrol edilir.
 • Yardımcı hakem, masa tenisi oynanırken belirli durumlarda yardımcı olan hakemdir.
 • Masa tenisi oyuncuları maça top hariç her şeyle başlar.
 • Top oyun alanının dışına çıktığında fileyi geçmiş sayılır. Masa uzatma oyun alanının sonuna kadar devam eder.

Ayrıca bak:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş nedir? Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş kaçtır? Bu sorular sıkça tartışılmaktadır. Antreman.NET olarak…

12 Haziran 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir sporcu olmak veya vücutlarını şekillendirmek…

12 Haziran 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcunun Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Egzersiz ve sağlıklı beslenmenin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Sadece egzersiz yaparak veya iyi beslenerek daha sıkı ve…

12 Haziran 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel Eğitim, spor eğitmenlerinin her birey için özelleştirilmiş egzersiz programları oluşturması ve bunları…

12 Haziran 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Enstrümantal Pilates tüm vücut için güçlü bir egzersizdir. Enstrümantal Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir. Bir reformer ile yapılır. Aletli…

11 Haziran 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcular öğünlerini sağlıklı karbonhidratlar ve proteinler üzerine kurmalıdır. Kırmızı et, kümes hayvanları, hindi ve…

11 Haziran 2023