MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: blog

Kreatin Ne Zaman Alınmalı? Kreatin Egzersizden Önce mi Sonra mı Alınmalıdır?

Kreatin antrenmandan hemen sonra alınmalıdır. Bu besin egzersizden hemen sonra alınabilir. En iyi sonuçlar karbonhidrat oranı yüksek bir öğünle birlikte alındığında elde edilebilir. İhtiyaç duyulan tek şey üç gramdır. Eğer hala yükleme aşamasındaysanız, 3 gramı gün içine yayabilirsiniz.

Aynı anda yarışan sporcular için farklı miktarlarda kreatin tüketebilirsiniz. Sporcular kreatini antrenmandan önce ve sonra almalıdır. Bunun temel nedeni ani etkileridir. 3 gram kreatinin etkisi bir hafta boyunca sürer.

Kreatin spordan önce veya sonra alınabilir mi?

Kreatini nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olarak, almanız gereken zaman değişecektir. Bazı insanlar kreatinlerini spordan yarım saat önce almayı tercih ederler. İlk kreatin dozunun karbonhidratlı bir içecek veya protein shake ile alınması tavsiye edilir. İkinci dozun da bu içeceklerle birlikte alınması tavsiye edilir. Antrenmandan 30 dakika önce alınan kreatin kaslarda enerji harcamasını artırır. Yapı kreatin ile doyurulur.

Antrenman sonrası kreatin tüketen bireyler kas stoklarını yenilerler. Kas hücrelerinin hacmi artar ve büyüme süreci gerçekleşir. Doz, insülin benzeri büyüme faktörleri ile maksimize edilir. Egzersizden sonra kreatin kasların hazırlanmasına yardımcı olur. Bu, kreatin ve karbonhidratları birleştirmek için en iyi zamandır.

Kreatini ne ile içebilirim?

Kreatin almanın en iyi yolu protein veya karbonhidrat içeren bir içecekle içmektir. Kreatin, spor salonunda egzersiz yapanlar için faydalı olabilir. Bu madde yavaş aerobik egzersizler için etkili değildir. Kreatinin bu madde açısından zengin gıdalarla takviye edilmesi faydalı olmayabilir.

Aşağıda kreatin bazlı bir içeceğin nasıl hazırlanacağına dair talimatlar bulunmaktadır:

  • Kreatin monohidrat 3 gramlık bir dozajda hazırlanır. Kreatin monohidrat en iyi takviyedir. Bunun yerine sıvılar, nitratlar ve etil esterler kullanılabilir.
  • Bu karışımı 400 ml su ile birleştirin.
  • Su yerine 400 ml protein shake kullanın.

Yüksek kreatinekinaz ne anlama gelir?

Kreatin kinaz kalbe, iskelet yapısına ve diğer organlara zarar verebilir. Birçok sağlık sorununa neden olabilen hayati bir hücresel elementtir. Kreatin kinaz miktarı kanda arttığında kas yıkımı da artar.

Kreatin Kinaz tek başına kas hastalığını tedavi etmek için yeterli değildir. Kas hastalığını teşhis etmek için klinik teşhislere ihtiyaç vardır. Doğru bir tanı koymak için kreatinin seviyeleri, troponinler ve potasyum dahil elektrolitlerin ölçülmesi gerekir.

Kreatin kilo alımına neden olabilir mi?

Kreatin, protein içeren takviyelerle birlikte tüketildiğinde kilo alımına neden olabilir. Bu kilo alımı genellikle ödemden kaynaklanır. Kreatin, atletik performansı artırmak için kullanılan popüler bir besin takviyesidir. Bu madde en yaygın olarak mono-hidrat formlarında bulunur ve protein için bir yapı taşıdır. Yüksek konsantrasyonu nedeniyle vücut için önemli bir yakıt kaynağıdır.

Kreatin kas kütlesini artırır. Bu madde aynı zamanda yorgunluğu da azaltır. Kilo almaya çalışan insanlar bu maddeyi kullanırlar. Bazı insanlar kreatinin kilo alımını bir yan etki olarak görür.

Ayrıca bakınız:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş nedir? Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş kaçtır? Bu sorular sıkça tartışılmaktadır. Antreman.NET olarak…

12 Haziran 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir sporcu olmak veya vücutlarını şekillendirmek…

12 Haziran 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcunun Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Egzersiz ve sağlıklı beslenmenin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Sadece egzersiz yaparak veya iyi beslenerek daha sıkı ve…

12 Haziran 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel Eğitim, spor eğitmenlerinin her birey için özelleştirilmiş egzersiz programları oluşturması ve bunları…

12 Haziran 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Enstrümantal Pilates tüm vücut için güçlü bir egzersizdir. Enstrümantal Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir. Bir reformer ile yapılır. Aletli…

11 Haziran 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcular öğünlerini sağlıklı karbonhidratlar ve proteinler üzerine kurmalıdır. Kırmızı et, kümes hayvanları, hindi ve…

11 Haziran 2023