MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: blog

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir sporcu olmak veya vücutlarını şekillendirmek de dahil olmak üzere bir dizi hedefe ulaşmak için spor yaparlar. Ne istediğinize karar verdikten sonra, bir plan geliştirmek için spor koçları, diyetisyenler, kişisel eğitmenler ve spor eğitmenleri gibi uzmanlarla çalışmak en iyisidir. Daha sonra sağlık veya sakatlık sorunları hakkında endişelenmeden sporu günlük hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Her gün spor yapmanın ne anlamı var?

Bireylerin güvenli ve verimli bir şekilde spor yapabilmeleri için zihinsel hazırlık önemlidir. Sporu günlük programınıza müdahale etmeden entegre etmelisiniz. Motive ve hazır olduğunuzda yaptığınız spor daha faydalı olacaktır. Herkesin kendini hasta hissettiği ve enerjisinin düşük olduğu günler vardır. Böyle hissettiğinizde egzersizi bırakmak iyi bir fikirdir. Uzmanlar dinlenmenin egzersiz kadar önemli olduğu konusunda hemfikirdir. Kaslar öncelikle dinlendiğinizde gelişir. Uzun yıllar boyunca spor yapmaya devam etmek için küçük ama kararlı adımlar atarsanız motivasyonunuzu korumak daha kolay olacaktır. İlerlemeniz kademeli olursa ve günlük hayatınıza müdahale etmezse sporu benimsemek daha kolaydır.

Her gün egzersiz yapmanın olumsuz etkileri var mı?

Düzenli egzersiz yapmaya başlamadan önce vücudunuzu tanıyın. Belirli sağlık sorunlarının belirli sporları zorlaştırıp zorlaştırmadığını öğrenin. Spor çok geniş bir kavram olduğu için herkese uygun programlar geliştirmek mümkündür. Düzenli olarak düşük yoğunluklu aktiviteler yapıyorsanız, sorun yaşamazsınız. Aşağıdaki sporlar arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Yürüyüş
 • Hafif Koşu
 • Bisiklet
 • Yüzme
 • İp Atlama
 • Hareketli Müzikle Dans Edin
 • Aerobik kondisyonu geliştirmeye yönelik egzersizler

Uzmanlar her gün ağırlık çalışması veya yoğun egzersiz yapılmamasını tavsiye etmektedir. Yoğun egzersiz fiziksel olarak stresli olabilir ve vücudu zorlayabilir. Süre, dikkate alınması gereken bir diğer faktördür. Yeni bir spora başlarken süreyi ve türü göz önünde bulundurun. Vücudunuzun nasıl tepki verdiğini gözlemleyerek kendinizi tanıyacaksınız. Yavaş yavaş daha bilinçli hale gelecektir.

Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi?

Uzmanlar günlük egzersizin sakatlanma riskini artırdığına inanıyor. Vücudunuzun dinlenmesine izin verin. Bu süre zarfında kaslar gelişmeye başlar ve vücudunuz iyileşebilir. Bununla birlikte, her gün egzersiz yapmanın kas kütlesini kaybetmenize neden olacağı doğru değildir. Bu sadece yavaşlatıcı bir etkiye sahip olacaktır. Spor bir takıntı haline gelmemelidir. Spor sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda sağlığınız ve refahınız için de iyidir. Spor hakkında düşünürken bu yönü de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Herhangi bir spora başlamadan önce ısınmak çok önemlidir. Isınmazsanız sakatlanabilir ve kas krampları gibi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Hafif koşu veya yürüyüş gibi düşük yoğunluklu egzersizler ısınmanıza yardımcı olabilir. Esneme egzersizleri vücudu daha yoğun egzersizler için hazırlar. Koordinasyon ve kondisyonu geliştiren egzersizler arasında esneme, ısınma ve güçlendirme yer alır. Egzersizden sonra soğumak ve esnemek önemlidir. Bu, laktik asidi kaslardan uzaklaştıracaktır. Kas ağrısını önleyebilirsiniz.

Günün hangi saatinde egzersiz yapabilirim?

Spor günün herhangi bir saatinde yapılabilir. Gününüzü ne yaptığınıza göre planlayın. Eğer formunuz iyiyse, spor daha verimli olacaktır. Araştırmacılar, sabah ilk iş olarak yapılan kardiyo egzersizlerinin daha fazla yağ yakmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Böylece daha fazla kalori yakarsınız. Eğer tempoya alışkın değilseniz, kendinizi yormamalısınız. Egzersizlerinizin yoğunluğunu ve egzersiz hızınızı artırabilirsiniz. Ne zaman egzersiz yaptığınızdan ziyade biyolojik zamanınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Hazır olduğunuzda egzersiz yapmak daha eğlencelidir. Uzmanlar egzersizden hemen önce ve hemen sonra yemek yememenizi tavsiye ediyor. Egzersizden önce veya egzersizden sonraki 1-2 saat içinde büyük bir öğün yemek tavsiye edilmez.

Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Bir egzersizin ne kadar sürmesi ve ne sıklıkta yapılması gerektiği sorularına insanların farklı cevapları olabilir. Bu sorunun cevabı egzersiz yapma motivasyonunuza bağlı olabilir. Örneğin profesyonel sporcular, bir dinlenme günüyle birlikte haftada altı kez antrenman yapabilirler. Ancak bu yoğun egzersizler uzman gözetiminde yapılmalıdır. Haftada 3-4 kez egzersiz yaparak sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Önemli olan arka arkaya günlerde spor yapmaktan kaçınmak ve bir gün dinlenmektir. Düzenli sporun birçok faydası vardır.

 • Sağlıklı uyku düzeni
 • Uyku kalitenizi artırın
 • Bağırsak sağlığını ve refahını destekleme
 • Sağlıklı ve uzun bir yaşam için olumlu etki
 • Zihinsel esenliğin desteklenmesi
 • Düzenli kardiyak egzersiz
 • Hareket enerjisi artar
 • Stres Azaltma
 • Esneklik vücudunuz için önemlidir

Evde haftada kaç kez egzersiz yapabilirsiniz?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için uzmanlar haftada 3-4 kez egzersiz yapılmasını önermektedir. Egzersiz süresi, çaba düzeyinize bağlı olarak değişebilir. Kilo vermenin birincil amacı yağ yakmaktır. Bunu başarmak için bir egzersiz rutini tasarlamanız gerekir. Plank, şınav ve mekik için herhangi bir ekipmana gerek yoktur. Ayrıca koşu bandı ve pilates ekipmanı kullanabilir veya ekipman kullanarak ağırlık kaldırabilirsiniz.

Ayrıca bkz:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş nedir? Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş kaçtır? Bu sorular sıkça tartışılmaktadır. Antreman.NET olarak…

12 Haziran 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcunun Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Egzersiz ve sağlıklı beslenmenin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Sadece egzersiz yaparak veya iyi beslenerek daha sıkı ve…

12 Haziran 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel Eğitim, spor eğitmenlerinin her birey için özelleştirilmiş egzersiz programları oluşturması ve bunları…

12 Haziran 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Enstrümantal Pilates tüm vücut için güçlü bir egzersizdir. Enstrümantal Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir. Bir reformer ile yapılır. Aletli…

11 Haziran 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcular öğünlerini sağlıklı karbonhidratlar ve proteinler üzerine kurmalıdır. Kırmızı et, kümes hayvanları, hindi ve…

11 Haziran 2023

Yüzme Ne Kadar Kalori Yaktırır? Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor! Yüzme kaç kalori yaktırır? Her insanın kalori alımı yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına bağlı…

11 Haziran 2023