MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
1000TL
6500TL
8000TL
3000TL
Kategoriler: blog

Ekstrem Spor Nedir? | Ekstrem Tatil ‣ Faydaları

Ekstrem sporlar yüksek düzeyde tehlike içerir. Bu aktiviteler yüksek hız ve irtifa ile ilişkilidir. Ayrıca yoğun eğitim, özel ekipman ve çok fazla yoğunluk gerektirirler.

Ekstrem Sporların Tanımı ve Kökeni

Ekstrem sporların net bir tanımı yoktur ve net bir şekilde izlenebilir değildir. Ancak 1990’larda popülerlikleri artmıştır. “Ekstrem” terimi birçok farklı aktivite için kullanılmış olsa da, bir ekstrem sporu neyin tanımladığı konusunda hala bazı tartışmalar vardır. Ekstrem sporların çoğunluğu belirli ortak özelliklere sahiptir.

Ekstrem sporlar sadece gençlere hitap etmez. Ancak, hedef kitleleri daha genç olma eğilimindedir. Ekstrem sporlar nadiren okul yetkilileri tarafından onaylanır. Ekstrem sporlar geleneksel sporlara göre daha yalnız yapılır. Ekstrem sporları ilk kez yapan sporculara genellikle deneyimli bir antrenör koçluk yapar. Medya, doğası gereği öngörülemeyen değişkenleri nedeniyle ekstrem sporları geleneksel sporlardan farklı sınıflandırır.

Ekstrem sporlar asla tahmin edilemez.

Çoğu ekstrem spor doğal olarak ortaya çıkan değişkenleri içerir. Rüzgar, arazi, dağlar ve su çevresel değişkenlerdir. Bu doğal olaylar kontrol edilemez ve sonucu etkiler.

Ekstrem sporların faydaları

Pek çok insanın böyle bir soruyu araştırması pek olası değildir. Bu bizim için önemli bir soru.

Ekstrem sporlar giderek popülerlik kazanıyor. Yamaç paraşütü, snowboard ve kar kayağı en popüler aktiviteler arasında yer alıyor. Basketbol ve diğer geleneksel yan aktiviteler de azalıyor. Bunun nedeni, insanların artan adrenalin arzusundan ekstrem sporların fiziksel ve zihinsel faydalarına kadar çeşitli nedenler olabilir.

Ekstrem sporların birçok faydası vardır.

1. Stres toleransı artırılabilir

Ekstrem sporlar fiziksel ve zihinsel sınırlarınızı zorlayabilir. Bu da cesaretinizin kırılmasına ve hatta tehlikeli hatalar yapmanıza neden olabilir. Uçaklardan atlayan insanlar zihinlerinin kimyasını değiştirir. Stresli durumlarda daha sakin kalabilir ve odaklanabilirsiniz. Ekstrem sporlar bir insanın hayatını ele geçirme gücüne sahiptir.

2. Kaygı yönetimi becerilerini nasıl geliştirebilirsiniz?

Korku sizi zayıflatır. Ekstrem sporlar korkunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Çoğu insan yeni bir şey denemekten korkar. Örneğin, bir uçaktan atlamak veya ilk kez bungee jumping yapmak. Eğer bunları güvenli bir şekilde yapar ve diğer uca ulaşırsanız, korkunuz azalacaktır. Meditasyon ve diğer başa çıkma yöntemleri korkunuzu azaltmak için kullanılabilir.

3. Farklı kasları çalıştırın

Hepimiz her gün kaslarımızı çalıştırırız. Normalde yaptığınızdan farklı bir şey yaparsanız, kaslarınız ağrıyabilir. Bir kas grubunu farklı bir şekilde zorlamış veya farklı hareket etmeye zorlamış olabilirsiniz. Bu rahatsız edici olsa da, sizin için iyidir. Yeni kaslar oluşturmaya başladıkça sağlığınız da iyileşecektir.

4. Güçlü bir alçakgönüllülük duygusu geliştirin

İş hayatında ya da yaşamda öne geçmeye çalışmak genellikle umursamazlık olarak görülür. Alçakgönüllülük çok önemlidir. Bizi daha insani kılar ve olumsuz yargılardan kaçınmamıza yardımcı olur. Ekstrem sporlar yapabilmek için ölümlülüğünüzü ve kusurlarınızı kabul etmeniz gerekir. Hayatta kalmak için ölümlülüğünüzü kabul etmeli ve güvenlik ekipmanlarını nasıl doğru kullanacağınızı bilmelisiniz. Eğitmeninizi dinlemek de önemlidir. 2009 yılında yapılan bir çalışmada, tüm bu faktörler daha fazla alçakgönüllülükle ilişkilendirilmiştir.

5. Özgüveninizi nasıl artırabilirsiniz?

Ekstrem sporlar fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Bir dağa tırmanmak kolay değildir. Bu zorluklarda başarılı olursanız, paradan daha fazlasını elde edersiniz. Ekstrem sporlar ile yüksek özgüven seviyeleri arasında güçlü bir ilişki olduğundan bahsetmiştik. Böylesine zor bir görevi tamamladığınız için kendinizle gurur duymalısınız. Artan özgüven hayatınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Egzersizi fiziksel olarak tamamlayabilen herkes bundan faydalanabilir.

6. Yüksek kalori yakmak

Ekstrem sporlar sağlığınızı iyileştirmek için harika bir yoldur. Ekstrem sporlar aynı zamanda standart egzersizlerden daha eğlencelidir. Kaykay, saatte 500 kalori yakmanın en iyi yollarından biridir. Kaykay, kalori yakmak için harika bir yol olabilir.

7. Bakiyenizi artırabilirsiniz

Dengesi iyi olanlar bile ekstrem sporlardan faydalanabilir. Dengesizlik probleminiz varsa veya sakarsanız, ekstrem sporlardan uzak durmak en iyisidir. Düz, düz bir yüzeyde kaykay yaparak vücudunuz daha dengeli hale gelecektir. Bu süreç bisiklete binmeyi öğrenmeye benzer. Birkaç kez tökezleyebilirsiniz, ancak zamanla denge gereksinimlerine uyum sağlayacaksınız.

9. Sosyal etkileşim sunun

İnsanlar doğaları gereği sosyal yaratıklardır. İçine kapanık biri olmama rağmen sosyalleşme benim için önemli. Sosyalleşme bilişsel işlevler için önemlidir. Ekstrem sporlar yüksek puan alır çünkü genellikle başkalarını içerirler. Kaykay yapmak veya uçaktan atlamak arkadaşlarınızla birlikteyken daha olasıdır. Sosyalleşebilir ve ilişkinizi güçlendirebilirsiniz.

Ekstrem doğa sporu nedir?

Her şeyden önce, ekstrem sporları profesyonellerle test etmek en iyisidir. Adrenalininizi yükseltmek için çeşitli macera sporları arasından seçim yapın!

Bizi Facebook ‘ta takip edin

Ayrıca bak:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş nedir? Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş kaçtır? Bu sorular sıkça tartışılmaktadır. Antreman.NET olarak…

12 Haziran 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. İnsanlar profesyonel bir sporcu olmak veya vücutlarını şekillendirmek…

12 Haziran 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcunun Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Egzersiz ve sağlıklı beslenmenin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Sadece egzersiz yaparak veya iyi beslenerek daha sıkı ve…

12 Haziran 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel Eğitim, spor eğitmenlerinin her birey için özelleştirilmiş egzersiz programları oluşturması ve bunları…

12 Haziran 2023

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Enstrümantal Pilates tüm vücut için güçlü bir egzersizdir. Enstrümantal Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir. Bir reformer ile yapılır. Aletli…

11 Haziran 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcular öğünlerini sağlıklı karbonhidratlar ve proteinler üzerine kurmalıdır. Kırmızı et, kümes hayvanları, hindi ve…

11 Haziran 2023